Zez jest wadą wzroku, która powstaje najczęściej w wyniku osłabienia mięśni zewnętrznych gałek ocznych. Oczy wydają się być źle ustawione, jakby patrzyły w dwóch różnych kierunkach. Zez może być obustronny bądź jednostronny. Oko może „uciekać” do środka, w kierunku nosa bądź do zewnątrz, w kierunku skroni. W każdym przypadku należy leczyć zeza i na szczęście, są na to skuteczne metody.
Przede wszystkim warto udać się na konsultację okulistyczną już w początkowej fazie choroby. Okazuje się, że wady wzroku są możliwe do zdiagnozowania już u niemowląt, które ukończyły 3 miesiąc życia. Jeśli wada zostanie prawidłowo rozpoznana we wstępnej fazie to możliwym jest jej leczenie w sposób nieinwazyjny.
Tym samym, leczenie zeza odbywać się może przy pomocy specjalnie dobranych okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych – te są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. Zez musi być co jakiś czas kontrolowany a okulary zmieniane zgodnie w postępami leczenie.
Jeśli okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe okazują się być niewystarczające wtedy konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny. Taki wykonuje się u około 15% pacjentów ze zdiagnozowanym zezem. Lekarze coraz chętniej wykorzystują jednak zabiegi w pełni bezpieczne dla pacjenta i charakteryzujące się dobrą skutecznością. Właśnie dlatego bardzo często odchodzi się od wykonywania operacji na rzecz na przykład toksyny botulinowej. Okazuje się, że zastrzyki z botoksu rozluźniają skurczone mięśnie i naprowadzają wzrok na właściwe miejsce.