Strona główna ciekawostki Kierowca autobusu – jakie kompetencje powinien posiadać?

Kierowca autobusu – jakie kompetencje powinien posiadać?

0
Kierowca autobusu – jakie kompetencje powinien posiadać?

Nie każdy może zostać kierowcą autobusu. Potrzebne są do tego specjalne kwalifikacje. Przede wszystkim kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii D i przejść specjalne badania psychofizyczne.

Co więcej, już od 2008 roku nałożone zostały kolejne wymagania. W ramach zapewnienia najlepszego bezpieczeństwa pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego kierowca musi odbyć przed podjęciem pierwszej pracy kurs kwalifikacji wstępnej. To aż 280 godzin nauki, podczas których chętny uczony jest jazdy w trudnych warunkach i panowania nad pojazdem.

Pamiętajmy jednak, że umiejętności techniczne to nie wszystko. Kierowca autobusu musi być opanowany, cierpliwy, zdyscyplinowany. Praca i prowadzenie pojazdu tego rodzaju musi być jego pasją bowiem trzeba zaznaczyć, że nie jest to zawód łatwy. Do tego wielce odpowiedzialny – każdego dnia przewozi on nawet kilka tysięcy pasażerów.

Trzeba też wiedzieć, że kierowca autobusu musi mieć w „jednym paluszku” kwestie techniczne samego pojazdu. Przed ruszeniem w trasę należy sprawdzić układ hamulcowy, oświetlenie, wycieraczki do autobusów. Wszystko to sprawia, że jazda będzie dużo bardziej bezpieczna.

Należy też sprawdzić wnętrze pojazdu – czy jest wystarczająco komfortowe dla pasażerów? Czy nic nie uległo usterce? Tutaj nie ma miejsca na żadne uchybienia. Autobus jest dla pasażerów i mają oni bezpiecznie dotrzeć tym środkiem transportu z punktu A do punktu B.