Strona główna edukacja i nauka Przedszkole – jak namówić malucha do wyjścia z domu?

Przedszkole – jak namówić malucha do wyjścia z domu?

0
Przedszkole – jak namówić malucha do wyjścia z domu?

Niechęć dziecka do wyjścia z domu w celu udania się do przedszkola nie zawsze wynika z tego, że w danej placówce dzieje się coś niedobrego. W wielu przypadkach może to być wywołane pewnym lekiem wywoływanym potrzebą rozstania się z rodzicami. Na całe szczęście istnieją pewne dość skuteczne sposoby zachęcenia malucha do tego, żeby bardziej ochoczo opuszczało swój dom. Bardzo ważne jest jego odpowiednie przygotowanie w tym zakresie.

Pomysły od rodziców dla rodziców

Jednym z doskonałych pomysłów udzielających wsparcia czy też zachęcających malucha do pójścia do przedszkola jest zachęcanie i ułatwianie nawiązania bardziej serdecznych kontaktów z innymi dziećmi z grupy. Dziecko czujące się pewniej w towarzystwie przynajmniej jednego oddanego kolegi lub koleżanki czuje się zdecydowanie pewniej i jest bardziej skore do zabawy. Doskonałym rozwiązaniem jest również forma czasowa w postaci zegara adaptacyjnego. Możliwość bliższego zapoznania się z zegarem pozwala poczuć się znacznie bezpieczniej wiedząc, kiedy zostanie odebrane z przedszkola. Ważna jest także umiejętna rozmowa z dzieckiem oraz nieco wcześniejsze wyjście z domu. Postarajmy się na spokojnie wytłumaczyć dziecku, po co i w jakim celu udaje się do przedszkola.

Na pewno wielce niewskazane jest straszenie dziecka przedszkolem oraz forma przekupywania maluch słodkościami. Dość często w tym przypadku jesteśmy w stanie złapać się we własne sieci i zamiast zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola nauczymy je zupełnie czegoś innego. W szczególnie trudnych przypadkach warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa będącego w stanie ocenić rozwój emocjonalny dziecka. Dajmy też czas sobie i naszemu dziecko na zaadaptowanie nowych zmian w jego jak i naszym życiu.

Artykuł napisany dzięki informacjom udostępnionym przez Przedszkole miasteczko Wilanów