Strona główna dom i ogród Jakie okna wybrać do domu?

Jakie okna wybrać do domu?

0
Jakie okna wybrać do domu?

Wykończenie domu jest fundamentalną kwestią, nie tylko jeżeli weźmiemy pod uwagę nowoczesność i estetykę. Ważną rolę odgrywa także solidne wykończenie, cena oraz uniwersalność stosowanych rozwiązań. Jednym z elementów, nad którym trzeba się pochylić są okna, których wybór aktualnie jest bardzo szeroki. Trzeba wziąć pod uwagę materiał, z jakiego są wykonane, cenę, wielkość i kształt, a także parametry izolacyjne.

Na rynku dostępne są 2 podstawowe rodzaje okien – drewniane oraz plastikowe. Te drugie zazwyczaj są tańsze, chociaż nie jest to regułą. Okna PCV nie wymagają także specjalnego dbania o nie, wystarczą podstawowe środki czystości oraz w miarę regularne ich mycie. Ramy okien plastikowych zazwyczaj są w kolorze białym, jednak coraz większą popularnością cieszą się specjalne okleiny, z których pomocą możemy zmienić ich kolor, a nawet strukturę (niektóre z nich imitują np. drewno).

Drugim rodzajem, który po dłuższej przerwie wraca w Polsce na salony są okna drewniane. Co prawda są one zazwyczaj nieco droższe niż konkurencyjne okna, jednak nikogo to już nie zraża – drewniane ramy doskonale wpasowują się eleganckie wnętrza domu, nadają pomieszczeniom klasy i są zdecydowanie bardziej nowoczesne. Warto także wiedzieć, że dzięki nowoczesnej stolarce okna drewniane są także bardziej energooszczędne. Oprócz podstawowych środków czystości musimy pamiętać o konwersacji drewnianych ram, którą  producent okien zaleca wykonywać co 3-4 lata.

Jeszcze kilka lat temu, znacznie więcej rodzajów na rynku było okien z plastikowymi ramami. W tym momencie ta różnica zdaje się być już zatarta, ponieważ niezależnie od rozwiązania, jakie wybierzemy, mamy dowolność w kształcie i wielkości okna. Sklepy dysponują wieloma różnymi rozwiązaniami, a jeżeli żadne z nich nam nie odpowiada, zawsze możemy sięgnąć troszkę głębiej do kieszeni i zamówić okna wykonywane wg indywidualnych preferencji.