Strona główna zdrowie i uroda Diagnostyka narządu ruchu

Diagnostyka narządu ruchu

0
Diagnostyka narządu ruchu

Nie ma wątpliwości, że narząd ruchu jest podstawą w celu prawidłowego funkcjonowania. Aktywność fizyczna jest niezbędna, by móc cieszyć się codziennością. Właśnie dlatego już po pojawieniu się pierwszych niepokojących sygnałów, pacjent powinien zapukać do gabinetu dobrego ortopedy w celu diagnostyki bądź wykluczenia poważnych zaburzeń chodzenia.

Pierwsze symptomy mogą być niegroźne, nie od razu chory kładzie się do łóżka i nie może poruszyć nogami. Mogą pojawiać się obrzęki, stany zapalne, zaczerwienienia, ból o różnym nasileniu. Dysfunkcji może ulec też różny odcinek kończyn, chociaż najczęściej problem dotyczy stawu kolanowego. To właśnie on jest jednym z największych w ludzkim organizmie. To również on obarczony jest koniecznością dźwigania ogromnego ciężaru, do tego jest każdego dnia intensywnie eksploatowany.

Problemy z narządem ruchu mogą pojawiać się poprzez urazy mechaniczne albo innego typu choroby, które wpływają na kończyny w sposób destrukcyjny. Możemy tutaj mówić o zmianach reumatycznych czy osteoporozie.

W każdym przypadku niezbędna staje się szczegółowa diagnostyka, by móc wdrożyć właściwe, przede wszystkim skuteczne leczenie. Jednym z podstawowych badań jest usg ortopedyczne. Warszawa i jej placówki medyczne traktują już tego rodzaju badanie jako standard w ramach diagnostyki urazów czy schorzeń narządu ruchu.

To właśnie usg pokazuje wnętrze stawu kolanowego, ale jest w stanie także ocenić stan mięśni czy wykryć ewentualne stany zapalne i inny zmiany, w tym nawet kilkumilimetrowe guzki. Do tego usg jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym, można je powtarzać wielokrotnie. Trwa kilka, kilkanaście minut i natychmiast daje rzeczową diagnozę.

Co ważne, usg ortopedyczne wykonuje się także do oceny efektów leczenia narządu ruchu, w tym leczenia operacyjnego. Jego wykonywanie zaleca się zawsze w przypadku podejrzenia występowania zmian patologicznych, na przykład zbiorników płynu, guzków, obrzęków stawów czy bólu mięśni.