Strona główna ciekawostki Centralne ogrzewanie – wymogi bezpieczeństwa

Centralne ogrzewanie – wymogi bezpieczeństwa

0
Centralne ogrzewanie – wymogi bezpieczeństwa

Instalacje zamknięte to dobrze znane w całej Europie rozwiązanie, dzięki któremu źródła ciepła generowane są przy wykorzystaniu kotłów centralnego ogrzewania. Coraz częściej takie właśnie są stosowane także w Polsce.

Taką możliwość mamy już od 2009 roku i cieszy ten fakt bowiem, dzięki nowemu systemowi zniwelowane zostały czynniki związane z niebezpieczeństwem korzystania z układu otwartego.

Przede wszystkim, system zamknięty nie powoduje korozji elementów, rzadsze są również awarie. Co więcej, szereg producentów grzejników nie dawało gwarancji na korzystanie z nich w przypadku systemów otwartych, przy układzie zamkniętym można z takowej jak najbardziej korzystać.

I to nie wszystko, centralne ogrzewanie w układzie zamkniętym działa jedynie wtedy, gdy gospodarz zainwestuje w specjalny kocioł do układu zamkniętego. Taka inwestycja jest jednak korzystna bowiem po zainstalowaniu możliwe jest wykorzystywanie różnego typu grzejników, by ciepło było równomiernie rozprowadzane do każdego pomieszczenia domu.

Ważnym czynnikiem jest również fakt, iż układy zamknięte nie wykazują się ryzykiem przegrzania kotła. W ich przypadku zawsze funkcjonuje zawór bezpieczeństwa oraz ciśnieniowe naczynie przeponowe, dzięki którym kocioł można w każdej chwili odłączyć a paliwo typu gaz, olej czy prąd przestanie być dostarczane.

Centralne ogrzewanie przy wykorzystaniu układu zamkniętego jest wykorzystywane coraz częściej właśnie ze względu na bezpieczeństwo, ale i możliwość wykorzystywania tańszego opału. System tego rodzaju nadaje się do dużych nieruchomości zamkniętych jak i domów jednorodzinnych. Nad jego poprawnym działaniem musi zawsze czuwać konserwator, system musi przechodzić obowiązujące kontrole techniczne.