Strona główna zdrowie i uroda Raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego – kto musi go wykonać?

Raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego – kto musi go wykonać?

0
Raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego – kto musi go wykonać?

Wiele osób korzystających z kosmetyków i innego rodzaju produktów kosmetycznych nie zdaje sobie w pełni sprawy z tego jak duża liczba osób musi współpracować ze sobą w celu sprawdzenia oraz wykonania raportu bezpieczeństwa produktu kosmetycznego dopuszczającego do użytkowania danego rodzaju produkty.

Raport ten musi zostać przygotowany w bardzo skrupulatny sposób dla każdego rodzaju preparatu i musi go posiadać każdy produkt kosmetyczny, który ma zostać wprowadzony do obrotu na ten rynek. Żaden z kosmetyków, z których korzystamy lub jest czy tez będzie nam oferowany nie trafi a przynajmniej nie może trafić na rynek kosmetyczny nie posiadając pozytywnej oceny bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Podczas dokonywania oceny kosmetyku każdy jego składnik musi zostać dokładnie zbadany i oceniony. Ma to na celu wyeliminowanie najbardziej toksycznych związków mogących się znajdować w kosmetyku, a mogących powodować niepożądane reakcje chemiczne. Oczywiście dokładna ocena czy też analiza bezpieczeństwa każdego produktu kosmetycznego musi zostać wykonana zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu i Rady Unii Europejskiej. Do wykonania oceny, rejestracji i pełnego raportu bezpieczeństwa produktu kosmetycznego zobligowani są producenci lub też importerzy.

Raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego opiera się na tym, że:

  • produkt kosmetyczny musi być zgodny w swoim składzie z przepisami prawa,
  • została wykonana ocena toksylogiczny wszystkich jego składników,
  • cena narażenia/ekspozycji oraz ryzyka składników produktu,
  • staranna analiza gotowego kosmetyku,
  • końcowy raport bezpieczeństwa danego produktu kosmetycznego.

 

Za sprawdzenie czy produkt wdrażany na rynek krajowy otrzymał i w dalszym ciągu posiada pozytywną ocenę bezpieczeństwa produktu kosmetycznego odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS).