Okazuje się, że w przypadku chorób wątroby jednym ze skutecznych lekarstw jest przede wszystkim odpowiednia dieta. Ta powinna być ułożona przez lekarza prowadzącego bądź profesjonalnego dietetyka, który specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu dietą różnych chorób, w tym właśnie wątroby.
Dieta na wątrobę ma być przede wszystkim lekkostrawna, z wyraźnym ograniczeniem tłuszczy – takie zalecenie dotyczą zarówno pacjentów cierpiących na zapalenie wątroby, jej niewydolność, stłuszczenie czy marskość.
Wątrobę można ratować spożywając 5-6 posiłków dziennie i nie będziemy jej wcale obciążać jeśli posiłki będą niewielkie i spożywane średnio co trzy godziny – takie zalecenia popierają dietetycy pracujący w placówce, takiej jak Akademia Zdrowego Żywienia.
Pacjent, który boryka się z chorobą wątroby nie powinien spożywać też produktów mogących podrażniać cały układ pokarmowy. To miedzy innymi pieczywo razowe, kasze, sery pleśniowe i tłuste sery, mięso z kaczki, gęsi czy baraniny, cebula, szczypior bądź gruszki.
W diecie dozwolone jest natomiast spożywanie ryżu, białego pieczywa, chudego mleka, jajek, mięsa z kurczaka, cielęciny, jabłek, marchwi, pietruszki, galaretki czy kompotu. Oczywiście warto przy tym wspomnieć, iż lista produktów, które warto ograniczać lub całkowicie wyeliminować jak i tych, które są wręcz zalecane jest dużo bardziej obszerna. O szczegółach stosowanej diety z pewnością powie nam profesjonalny dietetyk zatrudniony w jednym z obiektów, jakim jest poradnia dietetyczna warszawa.