Strona główna dom i ogród Poddasze użytkowe czy nieużytkowe? Jaki projekt domu wybrać?

Poddasze użytkowe czy nieużytkowe? Jaki projekt domu wybrać?

0
Poddasze użytkowe czy nieużytkowe? Jaki projekt domu wybrać?

Poddasze może różnić się funkcją swojej powierzchni. Wyróżnia się to użytkowe oraz nieużytkowe. O tym, jakie ma mieć przeznaczenie, należy zdecydować już na etapie wyboru konkretnego projektu domu.

Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe to takie, które zostało przygotowane do zamieszkania na nim ludzi. Może stanowić zarówno pomieszczenie mieszkalne albo też pomocnicze. Można wtedy montować tam sprzęty higieniczno-sanitarne albo kuchnie. Na poddaszu użytkowym można też magazynować czy prowadzić działalność. Może to być w pełni dostosowane pomieszczenie gospodarcze.

Warto wiedzieć, że poddasze użytkowe musi być odpowiednio zaadaptowane. Musi być na przykład oddzielone od konstrukcji palnej i palnego pokrycia dachu. Tę część domu trzeba też właściwie ocieplić i wentylować.

Trzeba również pamiętać, że poddasze użytkowe podlega innym regulacjom podatkowym. Jest traktowane jako kolejna kondygnacja budynku, więc stanowi podstawę wymiaru opłat podatkowych.

Poddasze nieużytkowe

Poddasze, które zakwalifikowane jest jako nieużytkowe, nie może stanowić kolejnej kondygnacji domu. Taka powierzchnia nie może zostać dostosowana do zamieszkania, pełni jedynie funkcję strychu. Można tam magazynować określone przedmioty, ale nie można stale przebywać. Niemożliwe jest urządzenie na poddaszu nieużytkowym pokoju mieszkalnego, toalety czy kuchni. Najczęściej poddasze tego typu jest pomieszczeniem gospodarczym, takim jak piwnica.

Ponieważ poddasze nieużytkowe nie może być dostosowane do przebywania tam ludzi, nie wlicza się jako kolejna kondygnacja domu. To spora różnica w kwestiach podatkowych, bo powierzchnia poddasza nieużytkowego zwolniona jest z naliczania opłaty z tytułu użytkowania.

Jakie poddasze jest lepsze?

Wiele zależy od wymagań inwestorów. Jeśli powierzchnia domu na parterze czy piętrze jest wystarczająca, poddasze nie musi być użytkowe. Jeśli zaś właściciel nieruchomości chce zapewnić sobie możliwość adaptacji kolejnych przestrzeni w domu w przyszłości, to warto, by poddasze kwalifikowało się jako to użytkowe.

Trzeba zdać sobie sprawę, że decyzję o funkcjonalności poddasza należy podjąć już podczas wyboru konkretnego projektu domu. Nie ma możliwości, by poddasze nieużytkowe stało się tym użytkowym. Uniemożliwią to elementy konstrukcyjne nieruchomości – poddasze użytkowe musi być wyższe (ma mieć minimum 2,2 metry wysokości). Do poddasza użytkowego muszą też prowadzić wygodne schody, zamontowane na stałe. W przypadku poddasza nieużytkowego możliwe jest, by schody były tylko składane, tzw. drabinkowe.

Decyzja o rodzaju poddasza musi wiązać się z indywidualnymi potrzebami domowników. Budowa nieruchomości z poddaszem użytkowym będzie najczęściej nieco droższa, ale za to zyskujemy kolejną powierzchnię domu do dowolnego wykorzystania. Poddasze nieużytkowe znacznie ogranicza wiele możliwości, bo nie można na przykład na nim zamieszkać.