Strona główna biznes i gospodarka Korzyści wynikające z wynajmu pracowników

Korzyści wynikające z wynajmu pracowników

0
Korzyści wynikające z wynajmu pracowników

20% pracowników tymczasowych posiada wykształcenie średnie, 15% ma wykształcenie wyższe, a pozostała grupa osób, które wykonują swoje zawodowe obowiązki na postawie tzw. leasingu pracowników, posiada wykształcenie tylko podstawowe albo zawodowe. Tak mała grupa pracowników wysoce wykwalifikowanych sprawiała, że wynajem pracowników był jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywany w tych sektorach rynku, w których zatrudnieni nie musieli posiadać większych umiejętności. Do pracy na magazynie, przy zbiorach, w hali produkcyjnej czy na budowie nierzadko wystarcza przecież krótkie szkolenie.

Dzisiaj korzyści z wynajmu pracowników dostrzegane są coraz częściej również w tych branżach, w których pracują różnego typu specjaliści, a nawet kadra managerska. Coraz częściej leasing pracowników dotyczy informatyków, programistów, grafików, architektów, księgowych, kierowników produkcji, managerów organizacji konferencji czy eventów. Właściciele firm zaczęli po prostu dostrzegać szereg korzyści, jakie wynikają z takiej formy zatrudnienia i coraz chętniej się ku niej skłaniają. Warto poznać podstawowe atuty leasingu pracowników, by sprawdzić, czy może w naszej firmie taka opcja spotkałaby się z aprobatą.

Dobór pracowników o konkretnych kwalifikacjach

Rekrutacją zajmuje się agencja pośrednictwa pracy. To ona proponuje wynajem tych pracowników, którzy posiadają odpowiednie umiejętności na dane stanowisko pracy.

Niższe koszty zatrudniania

Firma nie musi utrzymywać działów, które nie przynoszą firmie zysków. Może ograniczyć się do zatrudniania tylko takich pracowników, którzy realnie zarabiają. Minimalizowane jest tutaj też ryzyko zatrudniania nieodpowiednich pracowników – można ich natychmiast odsuwać od zadań i wynajmować innych, którzy pracują z lepszymi efektami. Pracodawca płaci zresztą tylko za konkretnie wykonaną pracę.

Mniejsze obciążenie sprawami kadrowymi i administracyjnymi

To agencja formalnie zatrudnia pracowników, firma tylko ich „wypożycza”. Dzięki temu nie trzeba zatrudniać osób, które pilnowałyby spraw kadrowych i wszelkich administracyjnych. Z firmy zdjęte są problemy dotyczące zwolnień czy urlopów, a nawet wypłat wynagrodzeń.

Korzyści mogą odczuwać też sami pracownicy. To idealna opcja dla tych, którzy są bezrobotni. Czasem wystarczy zgłosić się do agencji pośrednictwa pracy, która wyszuka choćby dorywcze zatrudnienie. Pozwoli ono przetrwać najtrudniejszy czas, kiedy nie uzyskuje się żadnych dochodów.

To świetne rozwiązanie dla zjeżdżających masowo do Polski Ukraińców. Nie znając polskiego rynku pracy, mając problemy z komunikacją, zgłoszenie się do agencji wydaje się być odpowiednim krokiem. Jej pracownicy przetłumaczą dokumenty i znajdą zatrudnienie. Agencja pomaga też nierzadko w znalezieniu lokum oraz dojeździe na miejsce pracy. Kontroluje również warunki pracy, nie ma też mowy o nieuczciwości pracodawców w kwestii wypłacalności.