Strona główna ciekawostki Jakie ogrzewanie wybrać dla domu jednorodzinnego?

Jakie ogrzewanie wybrać dla domu jednorodzinnego?

0
Jakie ogrzewanie wybrać dla domu jednorodzinnego?

Okazuje się, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania do domu jednorodzinnego nie jest wcale taki prosty. Na rynku mamy szeroki wachlarz materiałów opałowych a każdy z nich charakteryzuje się tak naprawdę długa lista zalet, ale i wad. Wiadomo na pewno, że decyzja dotycząca sposobu ogrzewania domu musi być podjęta jest na etapie jego projektu. To wtedy jest czas na aranżację kotłowni i zaprojektowanie właściwego systemu, który będzie rozprowadzał generowane ciepło.

Uznaje się, iż odchodzi się już od palenia w piecach węglem. Co więcej, zupełnie nie opłaca się montować pieca, który przyjmowałby jedynie ten materiał opałowy, ponieważ będzie to inwestycja krótkotrwała i zupełnie nietrafiona – piece na węgiel muszą zostać wymienione w każdym gospodarstwie domowym najpóźniej do roku 2020. Wszystko ze względu na ekologię, węgiel emituje zbyt wiele niekorzystnych spalin, przyczynia się między innymi do powstawania miejskiego smogu.

W tej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się być piec na ekogroszek czy piece na pellet. To opał ekologiczny, dzięki któremu nasze środowisko nie będzie zanieczyszczane. I to nie wszystko bowiem okazuje się, że koszty generowania ciepła przy pomocy odnawialnych źródeł energii tego rodzaju są porównywalne do taniego węgla. Dodatkową zaletą jest natomiast fakt, iż praca z piecem na opał eko jest dużo sprawniejsza a sam opał generujący ogrzewanie bardziej wydajny. Miejsce, w którym znajduje się piec jest utrzymane w czystości bowiem podczas spalania nie są generowane praktycznie żadne popioły. Sama praca domowników, by zadbać o ciepło w domu także nie jest zbyt wyczerpująca bowiem piece działają prawie automatycznie.

Warto też dodać, że wszyscy ci, którzy zdecydują się na ekologiczne piece mogą liczyć na finansową dotację, dzięki czemu inwestycja nie będzie pochłaniać ich wszystkich oszczędności.