Strona główna biznes i gospodarka Jak szybko pozbyć się długów i odzyskać płynność finansową firmy?

Jak szybko pozbyć się długów i odzyskać płynność finansową firmy?

0
Jak szybko pozbyć się długów i odzyskać płynność finansową firmy?

Coraz więcej firm działających w Polsce ma problemy finansowe. Nie wynika to ze złego zarządzania różnymi procesami biznesowymi, ale bardzo często jest to efekt różnych zdarzeń losowych czy nieintratnej współpracy z kontrahentami. Jak spłacić dług i móc cieszyć się dobrą płynnością finansową, aby dalej prężnie rozwijać działalność? Prawna obsługa firm w Częstochowie, jaką oferuje kancelaria adwokacka, sprawdzi się w tym zakresie doskonale.

Nie uciekaj od długów

Nie chowaj głowy w piasek, musisz wiedzieć, że od długów nie uciekniesz. Nawet jeśli zgodnie z przepisami polskiego prawa niektóre długi się przedawniają, wierzyciel zapewne dokona wszelkich starań, aby odzyskać swoje środki. Znacznie lepszą strategią jest współpraca z wierzycielem, dzięki której udaje się pójść na kompromis i wypracować korzystne warunki spłaty zaległości. Jak potwierdza kancelaria windykacyjna w Częstochowie, doskonałym sposobem na wypracowanie korzystnej spłaty długu są negocjacje oraz mediacje realizowane z udziałem profesjonalnych prawników.

Skuteczne sposoby spłaty długu

Wierzycielowi zależy na tym, aby dług został spłacony, dlatego bardzo często godzi się na ustalenie warunków dogodnej dla dłużnika spłaty. Dłużnik może skorzystać więc z rozłożenia płatności na raty, a regularne płatności nie będą wpływać niekorzystnie na jego sytuację finansową. Dobrym zabiegiem jest również brak naliczania karnych odsetek, które przyczyniają się do wzrostu wartości zadłużenia. Karne odsetki bardzo często powodują pętlę zadłużenia, z której niezwykle trudno wyjść.

Ugoda czy egzekucja komornicza?

Dłużnikowi powinno zależeć na tym, aby uregulować należność wobec wierzyciela. Brak dojścia do porozumienia może skutkować sprawą sądową i dalej egzekucją komorniczą. To skrajnie niekorzystna sytuacja, w której na dłużnika nałożone zostaną dodatkowe opłaty, a spłata wierzytelności nie będzie mogła być już negocjowana.

 

Artykuł powstał na podstawie informacji merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl