Aspergiloza, borelioza, salmonelloza, pasożyty… przenoszone przez gołębie. Odstraszanie gołębi musi być skuteczne.
Gołębie mogą być nosicielami nawet kilkudziesięciu różnych rodzajów chorób. Ważne jest, żeby zachować ostrożność w kontakcie z nimi, dbać o higienę i trzymanie odpowiedniego dystansu od tych ptaków. Dokarmianie gołębi na balkonie może niebezpiecznie ten dystans skrócić, dlatego warto przenieść karmnik z dala od domu, a sam balkon zabezpieczyć przed niechcianymi gośćmi.
Od czego zacząć odstraszanie gołębi?
Krok 1
Przede wszystkim nie dokarmiać ich za swoim oknem, nie stawiać budek z paszą na balkonach. Oczywiście zimą, gdy ptaki mają utrudnione znajdowanie pożywienia, ze względu na mroź czy obfite opady śniegu, warto wesprzeć je w dostępie do jedzenia. Zadbajmy jednak o to, by nie serwować ptakom jedzenia tuż przy naszych oknach. Ptaki należy karmić to z dala od naszego domu.
Krok 2
Dezynfekcja parapetów zewnętrznych i balkonu. Gołębie odchody są nie tylko nieestetyczne, ale też groźne dla naszego zdrowia. W nich mogą znajdować się bakterie odpowiedzialne za przenoszenie chorób, dlatego niezwłocznie należy tego typu zabrudzenia usuwać. Najlepiej robić to w rękawiczkach, a po zakończone czynności, dokładnie umyć ręce.
Krok 3
Zamontuj odstraszasz gołębi. Najbardziej popularne są skośne metalowe kolce na gołębie. Przykleja się je do gzymsów czy krawędzi dachów. Dzięki temu gołębie zaczną takie miejsca omijać, gdyż zwyczajnie nie będą miały miejsca, gdzie usiąść
BirdSystem ma kilka skutecznych propozycji na zabezpieczenie budynków przed ptakami, które mogą przenosić różnego rodzaju drobnoustroje. Zabezpieczenie domowych parapetów przed ptactwem pomoże uchronić przed chorobami Ciebie i Twoją rodzinę. Zadbaj o ich zdrowie
Podobny artykuł: Jak chronić elewację przed gołębiami?