Strona główna ciekawostki Szczeniak – nowe obowiązki w domu

Szczeniak – nowe obowiązki w domu

0
Szczeniak – nowe obowiązki w domu

Szczeniak najczęściej trafia do nowych właścicieli kiedy ma około 8 tygodni. W tym czasie jest już odrobaczony, przebył też pierwsze szczepienia. Nowy właściciel musi jednak zadbać o kolejne szczepienia a przede wszystkim kwarantannę – ta trwa około 14 dni i w tym czasie pies nie powinien mieć kontaktu z innymi zwierzakami ani być narażony na różnego rodzaju infekcje.

Jeśli nowy właściciel psa nie zadba o jego zdrowie w pierwszym okresie życia szczeniaka, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nie uchroni się o przed groźnymi chorobami.

Przed wszystkim niezaszczepiony pies bądź zaszczepiony w nieodpowiednim czasie może być narażony na wściekliznę. Co prawda chorują na nie zazwyczaj bezpańskie i dzikie zwierzęta jednak nie zapominajmy, by przeciwko wściekliźnie szczepić każdego psa raz w roku.

Kolejną chorobą, z którą trafiają psiaki do zakładów weterynaryjnych jest nosówka. To choroba, z którą trudno walczyć ze względu na mały wybór leków, które skutecznie zwalczałyby tego rodzaju chorobę. Tym samym, do klinik, takich jak weterynarz 24h Kraków trafiają nawet w nocy psy, u których występuje wysoka gorączka, katar, kaszel, drżenie ciała, biegunka czy wymioty. Trzeba wiedzieć, że nieleczona nosówka prowadzić może do zgonu psa a nawet ta leczona niejednokrotnie pozostawia trwały ślad w postaci padaczki bądź porażenia. By pies nie zachorował na nosówkę należy go zaszczepić pomiędzy 8 a 12 tygodniem życia.