Już na wstępie warto zaznaczyć, że renowacja mebli drewnianych, bo o takich będzie traktował ten artykuł nie jest sprawą prostą. Najczęściej posiadacze tego rodzaju wyposażenia wnętrz oddają je w ręce specjalistów. Odnawianie antyków musi przebiegać zgodnie z pewnymi procedurami, według ściśle określonych zasad – inaczej mebel straci swoja wartość. Nawet kiedy kredens czy szafa nie jest antykiem a wykonana jest z drewna to warto skorzystać z doświadczenia profesjonalistów bowiem bez posiadania pewnych umiejętności bardzo łatwo o ich zniszczenie.
Specjalistów, którzy trudnią się w renowacji mebli znaleźć można na przykład na Warszawskich Targach Antyków. Tam można nie tylko skorzystać z ich usług, ale i kupić odrestaurowane przez nich meble. Najczęściej w swoich warsztatach dysponują opalarką, której zadaniem jest zdarcie pierwszej powierzchni lakieru z mebli. Pomocnym przyrządem jest także szlifierka bądź mała frezarka (dremel), która wyrównuje płaszczyznę i usuwa z powłoki pozostałe części starej farby czy lakieru.
Stolarzom zawsze przydaje się też ścisk stolarski, różnego rodzaju szpatułki, strzykawki, wykałaczki, młotki czy ściereczki. Warto zaznaczyć, że cała praca wykonywana jest ręcznie i wiele zależy od talentu i umiejętności manualnych fachowca.