Strona główna biznes i gospodarka Deamonifikacja – co to takiego i na czym polega?

Deamonifikacja – co to takiego i na czym polega?

0
Deamonifikacja – co to takiego i na czym polega?

Oczyszczalnie ścieków o jak najwyższej efektywności energetycznej to cel wielu przedsiębiorców, a nawet gmin odpowiedzialnych za oczyszczanie ścieków w danym regionie. Deamonifikacja polega na usuwaniu azotu ze ścieków i strumieni zawierających duże ilości amoniaku. Wdrożenie tego procesu jest istotnym elementem w kierunku samowystarczalności energetycznej wielu oczyszczalni ścieków.

Deamonifikacja – jakie jest praktyczne zastosowanie tego procesu?

Proces deamonifikacji obejmuje dwa etapy – nitryfikację tlenową i beztlenowe utlenianie amoniaku. To koncepcja, która rewolucjonizuje sposób oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych wysokoobciążonych amoniakiem. 

Największe atuty deamonifikacji to:

  • zmniejszone zapotrzebowanie tlenu do napowietrzenia ścieków,
  • wysoka efektywność usuwania azotu ze ścieków,
  • szansa na samowystarczalność energetyczną oczyszczalni,
  • redukcja kosztów pracy oczyszczalni ścieków.

Jeśli chodzi o proces deamonifikacji ścieków, warto dodać, że to odpowiedź na stale postępujące zmiany klimatyczne. Nadmierna emisja dwutlenku węgla powoduje, że systemy oczyszczania ścieków o zmniejszonej emisji CO2 są coraz bardziej pożądane na rynku. 

Proces deamonifikacji ścieków a technologia ANITA Mox™

Proces deamonifikacji można podzielić na dwa etapy: nitryfikacja tlenowa oraz beztlenowe utlenianie amoniaku. Jedną z technologii deamonifikacji dostępnych na rynku jest ANITA Mox™, w której obydwa powyższe etapy odbywają się w jednostopniowym procesie w ramach jednego reaktora MBBR ze złożem ruchomym. Oczyszczanie ścieków przy zastosowaniu tej technologii jest naprawdę skuteczne. Dzięki niej można usunąć nawet 90% azotu amonowego i do 85% azotu  całkowitego. Co więcej, zużywane jest zaledwie 40% tlenu potrzebnego do konwencjonalnej nitryfikacji. 

 Korzyści wynikające z zastosowania innowacyjnej technologii ANITA Mox™ to:

  • stabilny, bezpieczny i odporny na zmiany proces oczyszczania,
  • niska emisja CO2,
  • niewielka produkcja osadów ściekowych,
  • oszczędność tlenu,
  • brak konieczności stosowania dodatkowego źródła węgla.

Skuteczność tej technologii wynika z zastosowania reaktora MBBR wypełnionego kształtkami utrzymywanymi w zawieszeniu, na których rozwija się biofilm. Dzięki temu można zatrzymać 100% aktywnej biomasy w reaktorze, bez konieczności kosztownej przebudowy układu redukcji zawiesiny w oczyszczalniach.

Zobacz także: https://przyciagnijsukcesy.pl/czy-warto-zainwestowac-w-biologiczne-oczyszczanie-sciekow/