Strona główna ciekawostki Gołębie odchody przyczyną groźnych chorób

Gołębie odchody przyczyną groźnych chorób

0
Gołębie odchody przyczyną groźnych chorób

Badania hiszpańskich naukowców nie pozostawiają złudzeń – ptaki miejskie przenoszą liczne choroby, które są groźne dla zdrowi a nawet życia ludzi.

Udowodniono na przykład, że gołębie odchody zawierają w sobie tak liczne związki toksyn i bakterii, że nawet bezdotykowy kontakt z nimi może być przyczyną poważnych chorób żołądka i jelit. Co więcej, chlamydia psittaci może być przyczyną zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych czy problemów z kręgosłupem i wzrokiem.

Okazuje się, że na 118 złapanych losowo gołębi praktycznie wszystkie zarażone były wirusami. Ciekawostką jest natomiast fakt, iż chociaż patogeny te są niezwykle niebezpieczne dla ludzi to same gołębie nie wykazują żadnych objawów zakażenia. Co więcej, podana wcześniej chlamydia nie jest dla nich w żaden sposób groźna. Tym samym zakażone ptaki nie chorują a ni nie zdychają tylko masowo rozprzestrzeniają choroby na kolejne gołębie i ludzi.

Jak więc uchronić się przed ptasimi odchodami, które to są tak niebezpieczne? Przede wszystkim nie należy dokarmiać ptaków bowiem w ten sposób sprawiamy, że w mgnieniu oka w naszym otoczeniu zagnieździ się ich skupisko. Ponadto jeśli gołębie przesiadują na elewacji naszego budynku, na parapetach czy co gorsza balustradach balkonów warto zamontować Birdsystem – to moduł z kolcami, który skutecznie zabezpieczy nasz teren przed przesiadywaniem ptactwa a my będziemy cieszyć się czystością posesji i zdrowiem.