Strona główna zdrowie i uroda Dlaczego odchudzanie jest modne?

Dlaczego odchudzanie jest modne?

0
Dlaczego odchudzanie jest modne?

Wycieńczające diety i wytężony wysiłek fizyczny a wszystko po to, by osiągnąć wręcz filigranowe kształty. Obecny kanon piękna w niczym nie przypomina już rubensowskiej figury, zgodnie z którą najbardziej atrakcyjne zewnętrznie kobiety miały pełny biust i wyraźnie zaokrąglone biodra. Dzisiaj, pożądany jest rozmiar „S”, na wybiegach mody uznaje się, że najbardziej wzięte modelki powinny nosić rozmiar „0”. Szczupłe, wychudzone kobiety pojawiają się dzisiaj wręcz masowo z prasie, reklamach telewizyjnych i internecie. Nic więc dziwnego, że kobiety z nadwagą czy otyłością mogą czuć się szpetne, mało atrakcyjne a już na pewno niemodne.

Wraz z upływem czasu, kanony piękna zmieniają się. Historia zatacza jednak koło więc miejmy nadzieję, że moda na wyglądająco zdrowe panie już niedługo nastąpi. Na razie jest jednak inaczej i wydaje się, że trendy wyznaczają dzisiaj kreatorzy mody a nie tak jak to było dawniej malarze, pisarze czy rzeźbiarze. Obecnie, powielamy wzory, jakie czerpiemy niestety w mediów, co najczęściej ma mało wspólnego ze sztuką i obiektywnym pięknem.

Musimy zdać sobie jednak sprawę, że moda na daną sylwetkę to również wpływ danego środowiska, kultury – nadal istnieją takie, które uznają krągłe kobiety za te najbardziej atrakcyjne, wszystko dlatego, że te podobno lepiej nadają się na żony i matki.

W Polsce obowiązuje jednak kanon piękna, zgodnie z którym kobiety mają być szczupłe, z talią osy. Ideałem nie są już ponętne piersi, uwydatniona pupa czy szerokie biodra. Waśnie dlatego, coraz więcej pań podejmuje walkę o utratę zbędnych kilogramów, nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne. Moda na odchudzanie jest widoczna najbardziej wśród nastolatek, które szukając akceptacji społeczeństwa i rówieśników, starają się szybko osiągnąć wymarzoną sylwetkę – właśnie takie działania prowadzą do bulimii czy anoreksji.

Oczywiście, nie jesteśmy przeciwnikami odchudzania. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że nadmiar zbędnych kilogramów należy zwalczać zdrowo. Nikt nie zagwarantuje nam sylwetki najbardziej wziętej modelki w miesiąc, nawet tzw. diety cud owego cudu nie zdziałają. Efekt jo jo i zaburzenia zdrowotne to pierwsze niekorzystne symptomy nieświadomego odchudzania i podążania zgodnie z obowiązującymi trendami. Rzecz jasna, dietę redukującą tkankę tłuszczową może stosować każdy. Ważnym jest natomiast, by wcześniej zgłosić się do dietetyka. Specjalista o takich kwalifikacjach będzie w stanie ustalić dla nas skuteczną, indywidualną dietę, która zaspokajać będzie nasze preferencje żywieniowe i dostarczać niezbędne wartości odżywcze.

Cieszy fakt, że nastała moda na zdrowe odchudzanie i coraz częściej świadomi jesteśmy konieczności korzystania z profesjonalnej pomocy dietetyków. Wydaje się, że era „diety cud” mija bezpowrotnie na rzecz mądrego i świadomego zwalczania tłuszczu. To pozytywna wiadomość, ponieważ walka z nadwagą czy otyłością może być wreszcie skuteczna, dzięki czemu poprawia się nie tylko jakość naszego życia, ale również zdrowie i samoocena. Moda to z całą pewnością nie jedyny czynnik, który powinniśmy brać pod uwagę w kwestiach naszego zewnętrznego wyglądu.