Strona główna ciekawostki Czym zajmuje się proktolog?

Czym zajmuje się proktolog?

0

Proktolog jest dzisiaj niezbyt popularną specjalizacją medyczną chociaż w dalszym ciągu uznawany za tą jedną z najbardziej przyszłościowych. Lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń proktologicznych to specjalista, który przyjmuje w swoim gabinecie pacjentów wykazujących zaburzenia odbytu i odbytnicy.

Okazuje się, choroby tego rodzaju są zjawiskiem powszechnym i co więcej, narastającym w coraz szerszym zakresie. Aż 90% przypadków to schorzenia związane z hemoroidami jednak mówić tutaj możemy również o zaburzeniach pracy jelita grubego, stanach zapalnych odbytnicy czy raku odbytu.

Rozpoznanie chorób proktologicznych jest najczęściej nietrudne. W pierwszym kontakcie lekarz podejmuje się badania pacjenta per rectum, czyli palcem. W drugiej kolejności wykonywane sa specjalistyczne badania, takie jak anoskopia, która polega na ocenie błony śluzowej kanału odbytu poprzez wziernik czy retroskopia – to wprowadzenie rurki do odbytu i w ten sposób badanie chorych miejsc.

Doświadczeni proktolodzy, których najłatwiej znaleźć można w internecie wpisując po prostu frazę typu „proktolog Warszawa” wykonają też sigmoidoskopię, czyli badanie całego jelita grubego czy kolonoskopię, czyli badanie całego jelita cienkiego. Często używa się także fiberoskopu, dzięki któremu można pobierać chore wycinki do badań czy usuwać powstałe polipy.

W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do proktologa. Niestety, większość chorych czeka do ostatniej chwili bowiem schorzenia odbytu są jednymi z najbardziej krępujących.