Strona główna edukacja i nauka Rola nauczyciela wspomagającego

Rola nauczyciela wspomagającego

0
Rola nauczyciela wspomagającego

Czy istnieje taka możliwość, by podczas zajęć lekcyjnych w klasie nad uczniami opiekę sprawował więcej niż jeden nauczyciel? Oczywiście, że tak. Taką możliwość zakłada pedagogika specjalna. Sprawdź, kiedy uczniowie mogą liczyć na dodatkową pomoc.

Okazuje się, że nauczyciel wspomagający jest do uczniów, którzy wykazują pewne problemy w nauce albo zaburzenia, które nie pozwalają im realizować standardowego programu edukacyjnego w normalnym tempie. Dodatkowy nauczyciel przeznaczony jest głównie do pracy właśnie z takimi uczniami, co nie oznacza, że korzyści z jego obecności czerpią także pozostali uczniowie.

Jak zostać pedagogiem wspomagającym? Zakłada się konieczność posiadania specjalnych kwalifikacji takiej osoby. Pedagog musi mieć ukończone studia pedagogiczne oraz podyplomowe w ramach specjalizacji „pedagogika specjalna”. Coraz częściej takim nauczycielom oferowane są także dodatkowe kursy.

Nauczyciel wspomagający ściśle współpracuje nie tylko z nauczycielem ogólnym, ale również rodzicami dziecka, które wymaga specjalnej pomocy podczas standardowych zajęć lekcyjnych. Co ważne, taka opieka zawsze realizowana jest na podstawie indywidualnych potrzeb ucznia.

O ustanowienie nauczyciela wspomagającego mogą wnioskować sami rodzice bądź nauczyciel ogólny, który spostrzegł problemy w nauce konkretnych uczniów. Co ważne, zanim taki pedagog zostanie zlecony, konieczne jest wykonanie badań ucznia pod kątem podejrzewanych zaburzeń.