Strona główna edukacja i nauka Przedszkole językowe – nauczanie metodą immersji

Przedszkole językowe – nauczanie metodą immersji

0
Przedszkole językowe – nauczanie metodą immersji

W związku z tym, że daje doskonałe efekty nauczania języka obcego dzieci już w wieku przedszkolnym, metoda immersji jest jedną z najczęściej stosowanych metod nauki wybranego języka. Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków najpopularniejszym i co za tym idzie najczęściej wybieranym językiem jest język angielski.

Immersja w przedszkolu językowym

Nauka języka angielskiego dzieci w wieku przedszkolnym jest dużo łatwiejsza niż będących już w nieco starszym wieku. Jak udowodniły badania naukowe umysł małego dziecka jest niesamowicie chłonny i otwarty na poznawanie i przyswajania sobie nowych słów. Dlatego też właśnie dzieci w przedszkolu językowym posiadają zdecydowanie łatwiejszą możliwość przyswojenia sobie znajomość drugiego języka.

Zabawki manipulacyjne dla dzieci

Umysł dziecka robi to w sposób mimowolny i zazwyczaj bez większego wysiłku traktując przyswajanie nowych słówek, jako coś zupełnie najnormalniejszego. Wykorzystanie metody immersji w zajęciach wychowawczych przedszkolaków przyczynia się niejako do świadomej nauki języka. Metoda ta w przeciwieństwie do wielu innych metod traktuje czy też czyni z nauki coś przyjemnego i łatwego do przyswojenia. Polega ona na swobodnej nauce angielskiego poprzez zabawę dziecka i luźne rozmowy z opiekunką i rówieśnikami w języku angielskim. Immersja będąca niczym innym jak zanurzeniem to swobodne przyswajanie języka poprzez zabawę i bezpośrednie obcowanie z innymi w jego naturalnym środowisku.

Oczywiście nie ma mowy tu o wyjeździe gdzieś do Anglii a jedynie o wspólnym porozumiewaniu się w tym języku pomiędzy dziećmi biorącymi udział w ćwiczeniach i opiekunką je prowadzącą. Wszelkie formy wypowiedzi i zapytań oraz jakiekolwiek wyjaśnienia odbywają się poprzez używanie tylko języka angielskiego. Taką formę nauki języka obcego wprowadziło na przykład przedszkole językowe Wilanów. Bawiące się w nim przedszkolaki nie mają potrzeby uczenia się na pamięć i zapamiętywania wielu różnych zwrotów oraz słówek z języka angielskiego. Luźna forma nauki okazuje się być w tym przypadku o wiele bardziej przyjemniejsza niż ta typowo wymuszona. Naturalnie u niektórych z rodziców może pojawić się zapytanie czy nauka języka obcego jest w ogóle potrzebna ich dziecku i jakie korzyści ono otrzyma. Odpowiedź jest bardzo prosta, w dzisiejszej Europie bez granic umiejętność łatwego porozumiewania się stanowi klucz do odniesienia sukcesu zawodowego oraz nadzwyczaj rozległe możliwości w wielu różnorakich aspektach codziennego życia. Jednym słowem osoba nieznająca angielskiego jest z góry skazana na słabszy start życiowy, dlatego też naukę tą najlepiej jest rozpocząć jak najwcześniej.