Strona główna edukacja i nauka Kiedy nowoczesna technologia wkracza do świata dziecka

Kiedy nowoczesna technologia wkracza do świata dziecka

0
Kiedy nowoczesna technologia wkracza do świata dziecka

Niektórzy uznają, że najmłodszych należy chronić od wszelakich technologicznych nowinek, bo przecież mają jeszcze na to czas. Inni zaś uważają, że skoro na całym świecie zauważa się ogromny rozwój technologii, to należy oswajać z nią również dzieci, bo przecież w ich dalszym życiu będzie to codzienność.

Nie ma wątpliwości, że technologia z impetem wkroczyła także w świat dziecięcych gadżetów. O ile niegdyś hitem były drewniane klocki i szmaciana lalka, tak dzisiaj kilkulatki bawią się zabawkami interaktywnymi, które mówią, śpiewają, świecą i grają. I jest to już standard. Typowe zabawki stają się nudne i nie cieszą się już zainteresowaniem.

Nadal jednak producenci zaskakują nas nowszymi i coraz lepszymi rozwiązaniami. Przykładem może być projektor dla dzieci. Myli się jednak ten, kto myśli, że piszemy o wyświetlanych na ścianie slajdach z bajkami. Takie przecież istniały już dawno temu. Dzisiaj zupełną nowością jest interaktywny dywan.

Jak właściwie funkcjonuje ta zabawka? Na podłodze wyświetlane są rozmaite gry, zabawy oraz ćwiczenia edukacyjne. Zadaniem dzieci jest po prostu wyśmienita zabawa. Projektor wyświetli grę zespołową, która będzie polegać na skakaniu po kamykach w rzece albo odkopywaniu szczątek dinozaura. Magiczny dywan można też używać do nauki – czytania, pisania, liczenia albo języków obcych. To też świetna rozrywka, która wspiera koordynację ruchową i ogólno pojętą aktywność fizyczną.

Dzisiaj świat jest pełen smartfonów, tabletów, elektroniki i od tego nie uciekniemy. Zresztą, po co mamy to robić, skoro większość gadżetów rzeczywiście daje nam o wiele większy komfort funkcjonowania. Ważne jest z całą pewnością to, by umieć znaleźć w tej zabawie umiar. To istotne, szczególnie kiedy pod uwagę weźmiemy dzieci. Nowoczesna zabawka nie może być zabijaczem czasu, ale ma wpływać na wzmożony rozwój latorośli. Na szczęście producenci produktów dla dzieci właśnie takie proponują.