Strona główna dzieci Jakie zalety mają zabawki sensoryczne?

Jakie zalety mają zabawki sensoryczne?

0
Jakie zalety mają zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to nie tylko moc radości dla najmłodszych. Niewiele z nas wie, że ich najważniejszą funkcją jest terapia i oddziaływanie na zmysły dziecka.

Zabawka tego rodzaju ma za zadanie wywoływać różnego rodzaju doznania sensoryczne. Pobudza ona zmysły dziecka, dzięki czemu rozładowuje na przykład napięcie. Akcesoria do terapii SI (do znalezienia tutaj – https://raczkujemy.pl/zabawki-sensoryczne/) są zalecane głównie dla dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami – tutaj możemy wymienić na przykład autyzm chociaż warto dodać, że spełniają one swoją podstawową rolę także wśród dzieci całkowicie zdrowych, u których poprzez zabawę pobudzany jest proces myślowy i rozwój.

Zabawki sensoryczne mają wywoływać określone odruchy – idealnie wpływają na takie zmysły jak dotyk czy zapach. Zazwyczaj nie są bardzo skomplikowane w swojej budowie, nie wywołują także niepotrzebnych bodźców. Ich celem jest edukacja a podczas każdej zabawy dziecko musi zwyczajnie myśleć, tu nic nie jest „podane na tacy”.

Kolejną zaletą tego rodzaju zabawek jest ich funkcja terapeutyczna. Za pomocą miękkiej kulki, z której dziecko układa różnego rodzaju formy można ćwiczyć sprawność dłoni, projektor w kształcie latarki pozwoli samodzielnie zasnąć a specjalna nakładka na ołówek czy kredki pozwoli sprawnie posiąść umiejętność rysowania. Wymienione zabawki dostaniemy w sklepie dla dzieci i z całą pewnością będziemy cieszyć się nie tylko radością naszych pociech, ale przede wszystkim ich przyjemną edukacją i nienaganną sprawnością fizyczną.