Strona główna dzieci Rehabilitacja poprzez zabawę

Rehabilitacja poprzez zabawę

0
Rehabilitacja poprzez zabawę

Najlepsze efekty podczas rehabilitacji różnego rodzaju uzyskuje się wtedy, gdy pacjent ma odpowiednią motywację do takich działań. Okazuje się, że bez względu na rodzaj ćwiczeń i ich cel, osoba, która wykazuje jakiekolwiek zaburzenia, musi po prostu chcieć je niwelować. W przypadku dzieci nie jest to wcale takie proste zadanie, bo nie zawsze udaje im się wytłumaczyć, dlaczego muszą usprawniać swoją motorykę ruchową czy wpływać na rozwój intelektualny.

Sami eksperci przyznają, że w przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzają się metody, które są dzieciom przyjazne. Mozolne ćwiczenia na sali gimnastycznej albo uczenie się regułek na pamięć w mało przyjaznej sali lekcyjnej nie zawsze dają pożądane efekty. Nowoczesna rehabilitacja prowadzona jest więc poprzez zabawę. U tej grupy pacjentów jest ona wtedy najbardziej efektywna.

W pierwszej kolejności należy właściwie zdiagnozować problem, by móc go wyeliminować. Dopiero wtedy można również dobrać odpowiednią metodę naprawczą. Sukces terapeutyczny osiąga się nie tylko podczas ćwiczeń z wykwalifikowanym ekspertem, ale właśnie poprzez wykorzystanie właściwego sprzętu. Przykładem może być magiczny dywan Funtronic.

Taka interaktywna podłoga znana jest dzieciom i ich rodzicom głównie jako wyposażenie sali zabaw, gdzie w ostatnim czasie stała się ona jedną z największych atrakcji. To fakt, że w takich miejscach służy ona głównie rozrywce – tak przynajmniej wydaje się dzieciom. Okazuje się jednak, że każda dostępna na takiej podłodze gra, zawiera także element edukacyjny, który wpływa na rozwój najmłodszych.

Szybko zaczęły dostrzegać to placówki przedszkolne oraz szkolne, domy kultury i inne instytucje tworzone dla maluchów. Interaktywna podłoga sprawdza się też w ośrodkach rehabilitacji fizycznej oraz tych, w których pod uwagę brany jest rozwój intelektualny dzieci.

Dobierając właściwą grę, dziecko ma szansę na świetną zabawę, ale przy tym również na nabywanie nowych umiejętności i usprawnianie tych nabytych. Motoryka ruchowa w czasie łapania rybek, przeskakiwania na kamienie czy podczas innej gry jest w ciągłym rozwoju. Gry mogą również pomagać w nauce czytania i liczenia. Wpływają na pamięć, koncentrację pamięci, samodzielność czy samodyscyplinę. Bez wątpienia uczą współpracy w grupie albo odpowiedzialności za własne wybory.

Ciekawostką jest przy tym fakt, że magiczne dywany coraz chętniej nabywane a przez ośrodki pomocy seniorom. Okazuje się, że są świetnym narzędziem w celu zahamowania demencji starczej, gry pobudzają szereg zmysłów i zachęcają do aktywności tej fizycznej, jak i umysłowej.

Jak widać, specjaliści mogą dzisiaj proponować takie środki rehabilitacyjne, podczas których przebiega nie tylko wszechstronny rozwój pacjenta. On sam jest również zadowolony z realizowanej lekcji. Właśnie to jest klucz do sukcesu szczególnie w przypadku najmłodszych, których trzeba zachęcać, a nie zniechęcać do systematycznych ćwiczeń.

Pamiętajmy, że istotnym czynnikiem jest jak najszybsza i właściwa diagnoza. W przypadku dzieci to rodzice ponoszą za to całkowitą odpowiedzialność.