Strona główna dzieci Czy warto jeść nowalijki?

Czy warto jeść nowalijki?

0
Czy warto jeść nowalijki?

Wczesne warzywa pojawiają się na targach już na początku marca i zachęcają swoim dorodnym wyglądem do kupna. Stęsknieni za ich świeżym smakiem i wyjątkowym aromatem nowalijki chętnie lądują w naszych zakupowych koszykach. Czy na pewno warto je jeść? Co zawierają nowalijki i jak wybierać te naprawdę zdrowe? Przeczytaj koniecznie już teraz i zadbaj o zdrową dietę każdego dnia.

Co to są nowalijki?

Szczypior, pomidory, rzodkiewka, cebula czy sałata, dzisiaj te warzywa dostępne są nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. Z początkiem marca pojawiają się również nowalijki, to wczesne warzywa, które niestety nie są uprawiane na polu, ale w szklarniach. Czy są tak samo zdrowe?

Co zawierają nowalijki?

Trzeba podkreślić, że jedzenie nowalijek może być naprawdę korzystne dla naszego organizmu, jeśli tylko nasza dieta eliminacyjna będzie wykluczać wczesne warzywa uprawiane z dodatkiem sztucznych nawozów, w tym azotanów. W przypadku nowalijek niestety bardzo często pobudza się ich szybkie dojrzewanie za pomocą chemicznych odżywek.

Jednocześnie należy wskazać, że nowalijki zawierają mnóstwo wartościowych składników, jak witaminy, minerały, błonnik, beta karoten, potas, cynk czy żelazo. To solidna dawka wartościowego składu, która jest tak potrzebna organizmowi po ciężkiej zimie i diecie nierzadko tłustej, wysoce kalorycznej, ciężkostrawnej.

Jakie nowalijki wybierać?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby nowalijki nie zawierały sztucznych substancji. Sięgaj po te ekologiczne, a najlepiej, jeśli wyhodujesz je samodzielnie. Z powodzeniem wyhodujesz szczypior, a nawet sałatę na kuchennym oknie w doniczce. Dzięki temu masz gwarancję najlepszego składu, który będzie tylko pozytywnie wpływał na mikrobiotę jelitową Twojego organizmu. To również istotne, jeśli prowadzona jest dieta eliminacyjna u dziecka. Nowalijki mogą zostać wprowadzone w codzienną dietę, ale zwracaj uwagę na ewentualne alergie pokarmowe u najmłodszych.