Strona główna ciekawostki Zawodowy kierowca – z czym wiąże się jego praca?

Zawodowy kierowca – z czym wiąże się jego praca?

0
Zawodowy kierowca – z czym wiąże się jego praca?

Aby zostać zawodowym kierowcą trzeba mieć ukończone 18 bądź 21 lat. Do tego niezbędne jest prawo jazdy odpowiedniej kategorii, w zależności od pojazdu, jakim kierowca ma się poruszać. Co więcej, pracodawcy nierzadko wymagają też dodatkowych szkoleń – nierzadko sami takowe organizują, by mieć pewność zatrudniania najlepszych zawodowców. Większość firm wymaga również aktualnych wyników badań i zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju obowiązków zawodowych.

A trzeba przyznać, że praca nie zalicza się do tych najłatwiejszych. Wielogodzinne podróże w jednej pozycji, stałe skupienie i koncentracja uwagi, ogromna odpowiedzialność za przewożone materiały i ryzyko, z jakim wiąże się pokonywanie kolejnych kilometrów sprawia, że zawodowy kierowca musi wykazywać szereg kompetencji, dzięki którym osoba w ogóle nadaje się do wykonywania tego rodzaju pracy.

Co więcej, oprócz predyspozycji dochodzą jeszcze specjalne umiejętności i cechy charakteru. Opanowanie, skupienie, szybka reakcja na zmieniające się warunki na drodze, odpowiedzialność, silna psychika, która zniesie długą rozłąkę z rodziną i sprawność fizyczna to tylko niektóre z nich. Trzeba też pamiętać, że kierowca jest odpowiedzialny za stan techniczny pojazdu. Nie dopuszcza się, by ciężarówka posiadała jakąkolwiek usterkę a każdy element wpływa na komfort jazdy. Przykładem mogą być wycieraczki do ciężarówek, które chociaż są niewielką częścią auta to pełnią jakże ważną rolę – to właśnie one pozwalają na dobrą widoczność w czasie różnych warunków atmosferycznych.