Strona główna ciekawostki Na czym polega technologia radiofonii cyfrowej DAB+?

Na czym polega technologia radiofonii cyfrowej DAB+?

0
Na czym polega technologia radiofonii cyfrowej DAB+?

Radio analogowe dochodzi już do lamusa. Od teraz triumfy świeci radio cyfrowe z technologią DAB+, które jest zwyczajnie odpowiedzią na zapotrzebowanie słuchaczy odnośnie lepszej jakości dźwięku. 

Sama technologia DAB+ to nie tylko emisja czystego, lepszego jakościowo dźwięku. Teraz oprócz niego słuchacz danej stacji otrzymuje również szereg opcji dodatkowych. To między innymi obraz, treść, informacje a nawet nawigacja GPS. Co więcej, odbierane fale są znakomitej jakości, bez zbędnych szumów nawet przy osiąganiu przez kierowcę dużych prędkości a trzeba zauważyć, że w przypadku radia analogowego bywało z tym różnie.

Chociaż co prawda radio cyfrowe nie wywołało w mediach i opinii publicznej tak wielkiego poruszenia, jakie miało miejsce w przypadku telewizji cyfrowej to zdaje się, że każdy dostrzega jego zalety. Przede wszystkim fale radia tego rodzaju docierają do większej grupy odbiorców w niezmiennej jakości dźwięku. Dzieje się tak dlatego, że na jednej częstotliwości można umieścić dużo więcej kanałów. Wiemy przecież doskonale, że właśnie z częstotliwościami ma największy problem radio analogowe. Najsłynniejsze stacje nie docierają do wszystkich zakątków Polski tracąc przy tym potencjalnych słuchaczy.