Większość miejskich blokowisk zmaga się z poważnym problemem. Na osiedlach oprócz mieszkańców, są jeszcze prusaki, mrówki, komary, pluskwy, wszy, pchły czy karaluchy, nie mówiąc już o gryzoniach w piwnicach. Tak naprawdę trudno wskazać osiedle bloków, w których takiego problemu nie ma. Pojawia się przeważnie w blokach wedle starego budownictwa – w niektórych nadal funkcjonują tzw. zsypy, które tylko pomagają w rozprzestrzenianiu się robactwa.
Właściciele mieszkań starają się samodzielnie zwalczać tych „nieproszonych gości”, natomiast jest to tzw. walka z wiatrakami. Pozbycie się insektów musi przebiegać na całym terenie, we wszystkich lokalach, na korytarzach i innych częściach wspólnych. Inaczej nie będzie skuteczna dezynsekcja. Warszawa doskonale zna ten problem, dlatego też może służyć dobrym przykładem.
Odpowiedzialni za zwalczenie robactwa w bloku, są jego zarządcy. Zgodnie z tym przepisem, to wspólnota, spółdzielnia albo prywatny właściciel nieruchomości musi podjąć profesjonalne działania, dzięki którym w bloku czy w kamienicy po prusakach, pluskwach czy innych insektach nie będzie śladu. Takie zabiegi należy przeprowadzać na całej przestrzeni jednocześnie, do tego regularnie. Zaleca się, by dezynsekcję realizować przynajmniej 2-3 razy w ciągu roku profilaktycznie i oczywiście zawsze wtedy, gdy robaki pojawią się w mieszkaniu.