Strona główna ciekawostki Jak konserwować rower na zimę?

Jak konserwować rower na zimę?

0
Jak konserwować rower na zimę?

O rower warto dbać nie tylko wiosną czy latek, kiedy korzystamy z niego na co dzień. By służył nam przez wiele sezonów warto go odpowiednio zabezpieczyć także na zimę, by w spokoju oczekiwał na kolejny rowerowy sezon.

Zima jest szczególnie niekorzystną porą roku dla tego rodzaju sprzętu. Źle zabezpieczony rower może zaatakować rdza, szczególnie jeśli jednoślad trzymany jest w wilgotnej piwnicy czy garażu. Tym samym, już na początku wiosny do serwisów rowerowych ustawia się długa kolejka z błagalnymi prośbami o naprawę tychże pojazdów. Często zdarza się również, że zaniedbany rower nie nadaje się już do jazdy i konieczny jest zakup nowego sprzętu. Jak przyznaje właściciel sklepu kolarzyk, rowery w Olsztynie nie są w stanie najgorszym. Często ich właściciele przychodzą po poradę w kwestiach ich konserwacji.

Najważniejsze to nie pozostawiać sprzętu, jakim jest rower na zimę na odkrytej powierzchni – złym miejscem do jego przechowywania jest na pewno balkon czy otwarta wiata garażowa. Warto wiedzieć, by przed zimą spuścić lekko powietrze z opon a wszystkie linki powinny zostać puszczone luźno. Co więcej, łańcuch nie powinien obciążać żadnej przerzutki. Całość powinna zostać nasmarowana i oczyszczona z wszelkich zabrudzeń. Pamiętajmy, że w sklepach z rowerami można zakupić specjalne specyfiki do konserwacji rowerów i z całą pewnością dobrze jest z nich korzystać. Dzięki temu zaoszczędzimy na naprawie jednośladu w serwisie kiedy będziemy chcieli z niego korzystać wraz z nadejściem kolejnej wiosny.