Strona główna ciekawostki Bezpieczna jazda samochodem

Bezpieczna jazda samochodem

0
Bezpieczna jazda samochodem

Bezpieczna jazda samochodem to taka, która nie tylko wpływa na komfort naszej jazdy, ale także nie stwarza zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego. Tak naprawdę wpływa na nią wiele czynników a znajomość przepisów ruchu drogowego czy umiejętności techniczne prowadzenia pojazdu tego rodzaju nie są jedynym wyznacznikiem – takim jest również stan samochodu.

To właśnie dlatego koniecznością jest ważny przegląd techniczny auta, taki jego właściciel musi raz w roku wykonywać w specjalistycznej stacji diagnostycznej. I to nie wszystko bowiem okazuje się, że o auto trzeba dbać na co dzień a wiele czynników, które mogłyby wpływać na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w czasie jazdy kierowca może niwelować samodzielnie.

Przed przystąpieniem do jazdy należy zawsze ocenić stan auta. Czy w oponach jest odpowiednie ciśnienie? Czy hamulce działają prawidłowo? Czy wycieraczki do szyb są sprawne a w spryskiwaczu jest odpowiedni poziom płynu? To tylko niektóre z czynników, które można sprawdzać samemu i wpływać na ich odpowiedni stan. Warto też sprawdzać oświetlenie a w samochodzie mieć zawsze właściwy niezbędnik – apteczka, gaśnica, trójkąt i zapasowe koło to konieczność.

Co jeszcze wpływa na bezpieczną jazdę? Jak wiemy na drodze nie jesteśmy sami. Idąc tym tropem nie możemy mieć pewności, że nasza jazda jest bezpieczna nawet jeśli poruszamy się zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Okazuje się, że to inni mogą stwarzać dla nas zagrożenie więc podczas jazdy trzeba być zawsze czujnym i niezwykle skupionym. Jedną z umiejętności kierowcy jest możliwość przewidywania sytuacji na drodze.

Co więcej, nie stwarzajmy te zagrożenia innych. Jeśli wiemy, że stan techniczny auta nie jest najlepszy to raczej w pierwszej kolejności udajmy się do warsztatu w celu jego naprawienia. Każdego roku w Polsce wydarza się ponad 35 000 wypadków samochodowych, w których ginie około 3 000 ludzi. Najczęstszą przyczyną jest niedostosowanie jazdy do warunków istniejących na drodze oraz jazda o prędkości niedozwolonej na danym odcinku drogi. Osoby kierujące pojazdem muszą zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego.