Strona główna biznes i gospodarka Rachunkowość w małej firmie

Rachunkowość w małej firmie

0
Rachunkowość w małej firmie

Coraz więcej właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych decyduje się na samodzielną obsługę księgowości firmy. Nie ma w tym nic dziwnego bowiem w małych firmach ta nie jest zbyt skomplikowana i niejedna osoba świetnie poradzi sobie z wszelkimi obliczeniami, unikając tym samym współpracy z zewnętrznymi biurami rachunkowymi. Co ciekawe, przedsiębiorca może przecież korzystać z ich usług sporadycznie, biorąc pod uwagę tylko dany problem – przykładem może być rachunkowość Olsztyn, które oferuje nie tylko możliwość współpracy stałej, ale również pomoc w określonych przypadkach.

Jak wspomnieliśmy, rachunkowość w małej firmie nie jest zbytnio złożona. Co więcej, im mniejszy zakres działalności tym prowadzenie wszelkich rozliczeń staje się łatwiejsze. Dodatkowo pomaga fakt, iż małe firmy mogą prowadzić skróconą księgowość. W praktyce oznacza to założenie księgi przychodów i rozchodów i na tej podstawie prowadzić rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS.

Warto też zauważyć, że samodzielna rachunkowość może prowadzić tak naprawdę każdy właściciel firmy, bez względu na wykształcenie czy branżę, w jakiej prowadzi działalność. W Polsce nie są konieczne żadne certyfikaty czy uprawnienia, by zarządzać tym aspektem firmy. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców są z całą pewnością komputerowe programy księgowe, dzięki którym ci mogą prawidłowo dokonywać rozliczeń.