Strona główna biznes i gospodarka Jaki wózek magazynowy wybrać?

Jaki wózek magazynowy wybrać?

0
Jaki wózek magazynowy wybrać?

Wózki transportowe do pracy w magazynie to niezwykle ważne wyposażenie całej hali. Dzięki nim przesuwanie ciężkiego sprzętu jest łatwiejsze, szybsze, a pracownikom zostaje zapewnione niezbędne bezpieczeństwo pracy. Dlatego warto, jest pochylić się nad specyfikacją, aby wybrać odpowiedni wózek magazynowy. Taki zakup nie jest tani, a odpowiednio zrobiony może służyć na lata.

 

Wybierz typ wózka

 

Na początku należy dowiedzieć się, jakie typy wózków są dostępne na rynku i jaki model pasowałby najlepiej do obsługiwanej przez nas hali magazynowej.

Wózki taczkowe, jak sama nazwa wskazuje, kształtem przypominają taczkę. Tego typu wózki są mało zwrotne, ale za to niesamowicie wytrzymałe. Koła do taczki potrafią udźwignąć towar nawet do kilkuset kilogramów.

Wózki platformowe z kolei charakteryzują się nisko osadzonym środkiem ciężkości oraz specjalną platformą znajdującą się kilka centymetrów nad zmianą. Używane są one do przewożenia cięższych przedmiotów, na przykład zestawów z narzędziami. Kółko obrotowe z hamulcem jest zazwyczaj częścią opon wózków platformowych, gdyż zapewniają zwrotności oraz możliwość zahamowania ciężkim pojazdem w nagłych wypadkach.

Ciekawym rozwiązaniem do magazynu jest wykorzystanie wózka schodowego. Tego typu pojazdy magazynowe składają się przede wszystkim z zestawu wschodzących kół, które przenoszą towar na górę lub w dół. Małe kółka obrotowe umieszczone są obok większych kół podstawowych.

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze wózka magazynowego?

Oprócz refleksji nad rodzajem wózka warto również pochylić się nad innymi ważnymi parametrami. Po pierwsze należy określić jaka wielkość wózka będzie najbardziej odpowiednia do naszego magazynu. W wąskich magazynach nie da się operować większymi wózkami, a i również w miejscach, gdzie jest wiele półek i alejek, należy zmierzyć przestrzeń pomiędzy nimi, aby nie okazało się nagle, że wózek jest za mały.

Zwrotność jest kolejną cechą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze wózka magazynowego. Dobrze jest przypatrzeć się temu, czy koła są zwrotne i ile zwrotnych kół posiada wózek. Na przykład, wyżej wymienione wózki tarczowe nie mają wszystkich kół zwrotnych. Dzięki temu zapewniona jest stabilizacja i lepsze prowadzenie wózka, jednak nie do każdego magazynu pomysł ten jest najlepszy.

Ostatni, ale nie najmniej ważny parametr, to oczywiście udźwig wózka. Na nic się zda skrętny wózek, który nie będzie w stanie udźwignąć towarów w naszym magazynie. Dobrym pomysłem jest również określenie, jaki jest potrzebny średni udźwig dzienny, tygodniowy, czy miesięczny. Dzięki temu będziemy mogli określić mniej więcej, na jaką skalę eksploatacji wózek się przyda.