Strona główna biznes i gospodarka Biura rachunkowe – czym się zajmują?

Biura rachunkowe – czym się zajmują?

0
Biura rachunkowe – czym się zajmują?

Podmioty jakimi są biura rachunkowe, świadczą swoje usługi zarówno osobą fizycznym jak i osobą prowadzącym działalność gospodarczą.

Osoby fizyczne najczęściej zwracają się o pomoc do biur rachunkowych przy rozliczeniu podatku dochodowego. Jednym z pierwszych zadań nowo powstałych firm, jest decyzja co do sposobu opodatkowania. Warto zwrócić się o pomoc do doradcy podatkowego, a ten wskaże nam, która z metod opodatkowania będzie dla nas bardziej korzystna.

W przypadku mniejszych przedsiębiorstw do wyboru mamy opodatkowanie z ksiąg przychodów i rozchodów bądź też opodatkowanie ryczałtowe. Nie rzadko podmioty gospodarcze prowadzenie zagadnień powiązanych z kadrami oraz płacami, powierzają biurom rachunkowym. Ponadto biuro rachunkowe ewidencjonuje zakupy oraz sprzedaż VAT. Sprawia to, że ważne jest aby biuro zlokalizowane było stosunkowo blisko siedziby firmy klienta.

Przykładowo biuro rachunkowe w Olsztynie zazwyczaj obsługuje przedsiębiorstwa z danego miasta i jego okolic. Dokumenty dostarczane do biura rachunkowego, podlegają weryfikacji zarówno pod względem rachunkowym jak i formalnym, a wszelkie wykryte nieprawidłowości są na bieżąco przekazywane klientowi. Na początku albo pod koniec roku, biuro rachunkowe sporządza roczne sprawozdanie finansowe.

W sytuacji kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź też fiskusa w wielu przypadkach, bierze udział w postępowaniu kontrolnym i w momencie jakichkolwiek niejasności, udziela niezbędnych informacji. Forma współpracy z biurem rachunkowym, zależy od zawartej z nią umowy, należy w niej szczegółowo zawrzeć świadczone usługi jak i jej odpowiedzialność.